ZADZWOŃ DO MNIE

Tłumaczenie umów IT — co warto wiedzieć?

Praca dla zagranicznego kontrahenta? Zarobki w euro? Brzmi dobrze, prawda? Właśnie z tego względu bardzo dużo programistów oraz osób z branży IT decyduje się na podjęcie współpracy z zagranicznymi kontrahentami na całym świecie. Oprócz perspektywy dobrych zarobków to także możliwość naprawdę sporego rozwoju zawodowego. Jednak umowy B2B zawierane z zagranicznym kontrahentem, rzecz jasna, najczęściej sporządzane są w języku angielskim, dlatego konieczne będzie tłumaczenie umowy IT na język polski. Kiedy może być to potrzebne oraz co warto o tym wiedzieć? Wyjaśniam poniżej.

Tłumaczenie umowy IT — kiedy może się przydać?

Doskonale wiemy, że przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, niezwykle ważne jest dokładne zrozumienie jej treści. Wówczas, nawet jeżeli doskonale znasz język angielski, którego używasz np. w codziennej pracy, nie oznacza to, że równie dobrze zrozumiesz specyficzny prawniczy język, czyli specjalistyczną terminologię i zwroty, które w tego typu umowach są zawierane. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy tłumacza. Oprócz tak oczywistej kwestii jak prawidłowe zrozumienie postanowień umowy, przetłumaczenie kontraktu na język polski może przydać się także np. w sytuacji, gdy chcemy ją omówić z doradcą podatkowym. Oprócz tego nie należy zapominać, że tłumaczenie umowy IT może być konieczne do różnego rodzaju celów urzędowych. W takiej sytuacji konieczne będzie nie, tłumaczenie zwykłe, a przysięgłe.

Pułapki w umowach IT

Branża IT to nowe pojęcia i technologie. Do tego język prawniczy w umowie, który również jest skomplikowany, co może prowadzić do niejednoznaczności terminologicznej. Tłumacze mogą napotkać trudności w wyborze odpowiednich terminów w języku docelowym, które dokładnie odzwierciedlają znaczenie oryginału.

Dlatego w kontekście tłumaczenia dokumentów prawnych, warto podjąć współpracę z osobą, która da Ci kompleksowość usługi. A zatem nie tylko zadba o tłumaczenie na język polski, ale także o warstwę poprawności językowej w kontekście języka prawniczego.

Jako prawnik, będący jednocześnie tłumaczem przysięgłym — mogę Ci to zagwarantować.

Jakie tłumaczenie umowy IT? Zwykłe, przysięgłe, a może samodzielne?

Nasuwają się pytania dotyczące konieczności korzystania z tłumaczeń przysięgłych. W przypadkach, gdy dokumentacja musi być przedłożona np. instytucjom podatkowym lub organom sądowym, niezbędne staje się skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego ze względu na wymogi prawne.

Mimo że oficjalne regulacje nie zawsze wymagają użycia profesjonalnego tłumaczenia, zdecydowanie zaleca się korzystanie z usług specjalistów. Warto podkreślić, że zatrudnienie tłumacza przysięgłego gwarantuje wysoką jakość przekładu. Tłumacze przysięgli, jako eksperci o statusie uregulowanym prawnie, odpowiadają za wykonaną przez siebie pracę. To osoby wpisane na oficjalną listę Ministerstwa Sprawiedliwości, które często posiadają rozległą wiedzę o terminologii prawnej oraz samym prawie.

Jeśli tłumaczenie przysięgłe nie jest obligatoryjne, niektórzy mogą skusić się na użycie automatycznych narzędzi tłumaczeniowych, tzw. tłumaczenia maszynowego, jak Google Translate czy inne internetowe tłumaczenia. To podejście niesie za sobą ryzyko. Automatyczne tłumaczenia mogą być pomocne w zrozumieniu ogólnej treści, ale nie gwarantują wymaganej dokładności i precyzji w sferze prawnej. Zmiana położenia przecinka czy kropki może całkowicie zmienić sens zdania, co jest nieakceptowalne w przypadku oficjalnych dokumentów. Dlatego rekomenduje się korzystanie z usług biura tłumaczeń przysięgłych, szczególnie przy dokumentach o znaczeniu biznesowym i prawnym.

Jeśli zatem nie potrzebujesz tłumaczenia przysięgłego, to zastanów się po prostu nad zleceniem tłumaczenia zwykłego, które jest również mniej kosztowne. Nie rekomendowałbym natomiast tłumaczenia tak poważnych dokumentów jak umowa IT na własną rękę, przy pomocy wspomnianych wyżej stron, czy narzędzi.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór odpowiedniego rodzaju tłumaczenia umowy IT jest kluczowy dla zapewnienia jej prawidłowego zrozumienia, a także dla spełnienia wszelkich wymogów prawnych, które mogą być stawiane przez instytucje państwowe lub biznesowe. Warto pamiętać, że decydując się na współpracę z profesjonalnym tłumaczem przysięgłym, inwestujesz nie tylko w jakość i dokładność przekładu, ale również w bezpieczeństwo prawne w kontekście umowy IT, którą zamierzasz podpisać. Profesjonalne tłumaczenie zapewnia, że wszystkie aspekty umowy są dokładnie przetłumaczone, co minimalizuje ryzyko nieporozumień i potencjalnych konfliktów.

Zakres usług tłumacza, czy też tłumacza przysięgłego, obejmujący zarówno kompetencje językowe, jak i specjalistyczną wiedzę prawniczą, stanowi nieocenione wsparcie w negocjacjach i realizacji umów międzynarodowych. Dzięki temu masz pewność, że twoje dokumenty są nie tylko poprawnie przetłumaczone, ale również zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, co w branży IT, charakteryzującej się szybkimi zmianami i specyficznym językiem, jest niezwykle ważne.

Nie ryzykuj potencjalnych problemów prawnych, wybierając niepewne metody tłumaczenia. Zainwestuj w profesjonalne usługi tłumaczeniowe, które zapewnią Ci spokój umysłu i pozwolą skupić się na rozwijaniu swojej działalności na arenie międzynarodowej. Pamiętaj, że w świecie globalnych biznesów, precyzja i profesjonalizm w komunikacji są niezbędne.

Jeżeli potrzebujesz tłumaczenia swojej umowy IT — skontaktuj się ze mną w celu uzyskania wyceny.

Michał Berbeka
Michał Berbeka
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email